Японският учен Шигейоши Осаки от медицинския университет „Нара“ изработи струни за цигулка от хиляди нишки паякова коприна, съобщи Би Би Си.
Те предоставят „мек и дълбок тембър“, сходен с традиционните струни, създадени от черва или стомана.
За да направи новите струни, д-р Осаки е впрегнал уменията на 300 женски паяци от вида Nephila maculata, известен със способността си да преде сложни паяжини, изградени от силни и издръжливи нишки, сравними с висококачествена легирана стомана.
Всяка една струна е изградена от 9000 - 15 000 нишки. 3000-5000 от тях са сплетени в една посока до образуването на цялостен сноп. Впоследствие три от тези снопа са оплетени отново. Този път в противоположната посока.
Накрая д-р Осаки решил да провери колко издръжливи са новите струни. Паяковите не успели да понесат кой знае какъв натиск върху себе си в сравнение с традиционните, но по-рядко използвани струни, направени от черва. Те обаче били по-издръжливи от тези с найлонова основа и алуминиево покритие.
„Няколко професионални цигулари заявиха, че паяковите струни… произвеждат приятен тембър, с който може да се създаде нова музика. – допълва д-р Осаки.
Източник: obekti.bg