Според ново проучване големите породи кучета живеят по - малко, защото остаряват по - бързо. Тези нови открития могат да разкрият биологични връзки между ръста на кучетата и смъртността.
Обикновено при животинските видове по - големите бозайници живеят по - дълго. Така например слоновете живеят до 70 години, докато мишките едва 4 години.
Когато обаче говорим за размера на животни от един и същ вид е в сила обратната зависимост. Колкото по - малко на размери е животното, толкова по - дълго живее. Това важи за мишки, коне, а може би дори и за хората.
Недостатъците на голямото тяло са особено добре изразени при кучетата. Хората отглеждат кучета от хилядолетия и голямото разнообразие от породи, които са развили е довело до това в момента най - голямото измерено куче да тежи 155 килограма, а най - малкото едва 110 грама.
Големите породи кучета умират доста по - млади в сравнение с по - малките породи. Така например породи кучета, които достигат до 70 килограма живеят средно 7 години, докато малките породи до 4 килограма, живеят средно два пъти по - дълго - до 14 години.
За да определят на какво се дължи това е проведено мащабно изследване, което е обхванало 74 породи и над 56 000 кучета. Фокуса е бил насочен върху това на какво се дължи факта големите породи кучета да имат по - кратък живот.
Учените са установили, че големите породи кучета остаряват с по - бързи темпове и това води до по - ниската средна възраст.
Установено е също, че увеличаването на теглото на кучетата с всеки 2 килограма води до намаляване на средната продължителност на живота с около един месец.