Първите месеци на Пух не били лесни. Последвали редица операции и рехабилитация.
И така за три месеца ветеринарите успели да възстановят лапите му. Поставени са му специални изкуствени протези, специално създадени за него.
Иновативната високотехнологична операция е извършена от д-р Владислав Златинов (Централна ветеринарна клиника - София). Той обяснява, че манипулацията включва костно вграждане на титаниеви импланти, към които се прикрепват специално изработени външни протези:
„Трогателната история на Пух, завършила с щастлив край, ще даде надежда на други пациенти“, сподели д-р Златинов и разказва, че е стартирал дългосрочен проект за развитие и подобрение на техниката за протезиране при животните. Вече оперирахме други две котки и едно куче (чрез ITAP метода), които са в процес на възстановяване. Индикациите за протезиране след тежки травми или злокачествени образувания по крайниците – доскоро са третирани единствено с ампутация".
Благодарение на този иновативен метод, всички котки, останали без лапи заради травми, ще получат шанс отново да тичат и да живеят пълноценно.
Този метод за протезиране (Intraosseus Transcutaneous Amputee Prosthesis-ITAP) е все още в процес на разработване и е прилаган рутинно само в два ветеринарни центъра по света. Интересното в случая е, че първоначалният опит на най-изявения иноватор – проф. Ноел Фицпатрик (Великобритания), въвел този метод във ветеринарната медицина, бива използван дори за подобрение и на методите, прилагани в хуманната медицина. Това е рядък случай, в който постижение във ветеринарната медицина помага в развитието на съответната област на хуманните специалисти.
Иновативната терапия би спасила функцията на крайника, а в ситуацията на Пух и живота на пациентите“, допълва той. Проектът е благородно подкрепен от Let’s Adopt Bulgaria, организация за защита на животните и Ортовет Медикъл, единствената българска фирма за производство на протези за животни.