Кристалните им сини очи и светлата им копринена козина са направили от белите тигри търсена атракция по цял свят. Но благотворителни организации показаха грозната истина зад тези красиви същества, пише „Дейли Мейл“.
Белите тигри са толкова редки в дивата природа, че
тези, които се намират в зоопарковете в наши дни са резултат от близкородствено чифтосване, което води до ужасяващи деформации.
Само един на всеки 10 хил. тигри в дивата природа са родени с липса на пигмент в козината, което създава характерните им бяло-черни палта и прекрасни сини очи.
Състоянието е свързано с редица здравословни проблеми, изострени от интензивните програми за развъждане.
Много от родените в плен бели тигри страдат от имунна недостатъчност и са кривогледи, а някои са родени с неврологични проблеми, цепнато небце, изпъкнали очи и други лицеви малформации.
Дори здрави бели тигри не могат да бъдат пуснати на свобода в дивата природа отново, тъй като бялата козина им пречи да ловува, без да бъдат забелязани от плячката си.
Тигърът Кени е бил спасен от частен развъдчик, когато е само на две години. Той е роден с къса муцуна, широко лице и разкривени зъби и е бил държан в мръсно заграждение, тъй като не е бил достатъчно красив, за да бъде продаден.
Спасен е бил и още един тигър – бенгалският Уили, който е кривоглед и се смята, че е брат на Кени. Предполага се, че и двата тигъра са плод на близкородствено чифтосване.
„Това не са видове, те не са застрашени, нямат нужда от спасяване,
те просто не би трябвало да съществуват“,
казва Сюзън Бас, експерт връзки с обществеността на организацията за опазване на дивата природа Big Cat Rescue.
Друг бял тигър, на има Забу, е с постоянна „усмивка“ на лицето, след като е родена с цепка на небцето. „Перфектният красив бял тигър е един от 30 малки. Какво става с другите 29 … евтаназия, изоставяне … кой знае“, добавя Бас.
Кени е имал достатъчно късмет, за да изживее последните си дни в много добро за животните място, преди да почине на само 10-годишна възраст от меланома през 2008 г.
Всички бели тигри, които виждаме днес са резултат от програмите за развъждане на големите зоопаркове по света – често кръстосвайки белгалски и сибирски тигри.
Бялата козина е
двойно рецесивен ген,
така че повечето от малките, родени при такава кръстоска имат нормално оцветяване, но страдат от същите пороци на белите тигри, описани по-горе.
Около 80% от белите тигри са мъртвородени, а тези които оцелеят имат намалена продължителност на живота, пише „Вести.бг“
Източник: Политиката