Паяците са разпространени на всички континенти с изключение на Антарктида, тъй като лесно се приспособяват към околната среда - срещат се дори в планини, високи 5000 м. Те са активни ловци и разчитат предимно на ухапвания си, за да парализират и убият плячката си, преди да я консумират. Запознайте се с
10-те най-отровни паяка на планетата:
10. Жълто торбест паяк - (Yellow Sac Spider) - Този красив жълто торбест паяк е сред най-малко отровните паяци в списъка. На размери достига до около 10мм и се среща в Европа, Япония, Южна Африка, Индия, Австралия и САЩ. Отровата му е невротоксична и предизвиква кожни раздразнения и обриви, но това не е всичко- обикновенно обривите прерастват в ранички, от които може да се развие метицилин резистентен Стафилококус ауреус (МРСА) инфекция, която е много опасна.
9. Индийска орнаментна тарантула - (Poeciloheria regalis tarantula) - Тези паяци освен, че влизат в десятката на най-отровните паяци в света са и едни от най-агресивните в семейството на тарантулите. На размери тялото им достига 5-6 см, а краката 16-18 см. (мах 20 см). Те демонстрират своите способности по замаскирването: изтягат предните и задните си крака в една линия и застават във вдлъбнатини на дърветата. Отровата им причинява силна болка, а в някои случаи и кома при хората.
8. Китайски паяк - (Bird Spider) - Известен също с наименованието си "земeн тигър", този паяк е доста внушителен със своите забележете 20 сантиметрови крака. Може да го срещнете в тропическите дъждовни гори на южен Китай и Виетнам, където си изгражда дупки и живее в тях. При изследване е установено, че само при 0,70мг отрова на килограм
половината от лабораторните мишки умират. Също така има и документиран
случай на човек загинал от отровата му.
7. Миши паяк - (Mouse Spider)- Този паяк е широко разпространен в Австралия и по-точно в по-сухите области на крайбрежието и по-рядко се срещат в тропическите гори. На размер достигат около 3 см. Мъжките и женските индивиди се различават видимо. Женската е изцяло черна, а мъжкият е с червени глава и челюсти, но за това пък и двата пола имат огромни зъби с които могат да хапят. Въпреки това има малко случаи на ухапани хора, тъй като те се укриват под земята. В повечето случаи този паяк оставя сухи ухапвания без да изпуска отровата си. Мишия паяк е способен да убие човек, ако няма навремена медицинска помощ.
6. Кафяв чилийски отшелник - (Brown Recluse Spider) - На размери достига 20-60 мм. Името на този паяк описва цвета и навиците му на живот. Той води затворен начин на живот дебне през нощта, когато повечето хора са в леглото. Търсят подслон в тъмни места, като в облекло или обувки. Кафявите отшелници могат да хапят до около 8 минути с всичките си 8 крака. Най-опасният симптом при ухапване е некроза – тъканта около ухапването умира – и има значителна опастност раната да се разшири до 20см и да гангреняса. Отровата му удря право в бъбреците и причинява тотален срив на организма. Едно проучване в Чили показва, че 3-4 процента от ухапванията завършват фатално. При лабораторните опити е изчислено, че леталната доза на отровата е 1,45мг на килограм.
5. Червеногръб паяк - (Redback Spider)- Този паяк има червена линия върху гърба си именно заради нея е наречен с това име. Размерите на тялото му достигат едва 3-4 мм. Неговата родина е Австралия и е от едно семейство с черната вдовица, което ще рече, че не е по-малко отровен и срещата с него не е желателна. При ухапване в повечето случаи симптомите са кожна инфекция, подути лимфни възли, главоболие, треска и гадене. В редки случаи отровата предизвиква пристъпи, кома и спиране на дишането. За съжаление преди учените да изработят противоотрова има регистрирани 14 човека загинали от ухапванията му.
4. Черна вдовица - (Black Widow Spider) - Ето и един доста познат паяк. Наименованието “вдовица” идва от характерния за почти всички паяци и много други членестоноги “навик” на женската да изяжда партньора си след копулация. Представителите са черни на цвят с много характерно червено оцветяване отдолу на корема във формата на пясъчен часовник. Паяжината на черната вдовица е много здрава. Среща се основно в Америка. Разновидност на черната вдовица се среща и в България. Тук тя е сравнително малка - тялото достига най-често 15 mm при женските и 9 mm при мъжките. Ухапване от този паяк причинява синдром, при които се появяват тежки мускулни спазми, временна парализа, а понякога и смърт.Смъртоносната доза на отровата е само 0,002мг на килограм.
3. Сиднейски тунело-паяжен паяк - (Sydney funnel-web spider)- Тези паячета се срещат в Австралия на радиус от 100 км (62 мили) до Сидни и Нов Южен Уелс. Te са средни по размер, с дължината на тялото, вариращи от 2 см до 7 см. Имат силно изразени големи зъби и за разлика от повечето отровни горе изброени паяци изтрелват максимално отрова като не пропускат да повторят това си действие. Отровата им съдържа атракотоксин, който е изключително опасен за всички примати. Смъртоносната доза на отровата е 0,16 мг на килограм. Има регистриран случай на дете починало в следствие на охапване от този паяк. Смъртта е настипала само за 15 минути.
2. Шестоок пясъчен паяк - (Six Eyed Sand Spider) - Среща се в Африка и Южна Азия. Негов братовчед е Brown Recluse Spider, но отровата му е в пъти по-силна от тази на далечния му роднина. За радост обитава места, където има малко контакт с хората и не е агресивен. На размери тялото му достига 8-15мм. Краката до 50 мм. Ухапване от него, довежда до локална некроза, също може да доведе и до дисеминирана интравазална коагулация (DIC), което води до съсиреци както и кръвотечения и смърт. Все още няма противоотрова.
1. Бразилски скитащ паяк - (Brazilian wandering spider) - Дължината на тялото варира от 17 до 48 мм, а краката му достигат до 13-15 см.
През 2010 г. този осмокрак убиец влиза в Рекордите на Гинес като най-отровният паяк на света. Живее в Южна и Централна Америка.
Той е изключително агресивен и има силна отрова, която причинява проблеми с дишането, които водят до задушаване и смърт. Друг ефект от невротоксина е приапизъм, който може да трае цели дни и води до импотентност при мъжете. Има регистрирани случаи на хора, които умират дори след приемане на противоотрова.
Източник:
www.animalcorner.co.uk,
www.iskamdaznam.com