Някои породи котки като
сиамската и
абисинката са много разговорливи по природа. Но ако Вашата любимка не е представител на някоя от тези породи и сте сигурни, че не е болна, а обича да си говори, даже и истерично да мяука, вижте следните съвети, как да се справите със
ситуациятa:
а:
1. Станете хладни, щом котаната започне да силно да мяучи.
Всички знаем, че котките са способни на всичко, за да получат желаното внимание или исканата храна. Щом Вашата любимка започне да използва гласа си, за да получи това, което иска, обърнете ѝ гръб или отидете в другата стая. По този начин, ще разбере скоро, че с нейното поведение е неприемливо.
2. Хранете я с пълноценна храна и бъдете сигурни, че не е гладна.
Едната от честите причини за истеричното мяучене е гладът! Уверете се, че купичката ѝ е пълна! Но внимавайте да не Ви манипулира, тъй като котките имат голям апетит, който може да им навреди. Той е причина за затлъстяването, а то от своя страна предизвиква много здравословни проблеми.
3. Добрър вариант е да я кастрирате или стерилизирате.
Обикновено котките достигат бързо полова зрялост – на около 6 месечна възраст. По време на разгонването женските започватда издават силни звуци, а мъжките се опитват по всякакъв начин да намерят женска – започват да бягат от вкъщи, често се стига до бой с други котараци и започват да маркират територията си със силна и неприятна миризма. Неинформирани стопани, за да избегнат това започват да дават хапчета на любимцитеси против разгонване, но това крие големи рискове за по-нататъшното здравословно състояние на котката. Хуманните варианти са стерлизация или кастрация. При стерлизацията яйцепроводите при женската и семепроводите при мъжкия се прекъсват оперативно, с което се предизвиква безплодие, но котката може да води сексуален живот, а при кастрацията се отстраняват оперативно тестисите при мъжкия, и яйчниците при женската. Доказано е и че кастрираните котки имат по-дълъг живот.
Източник:
www.dogtime.com