Маймунката мармозетка (callithrix pygmaea) тежи едва 15 грама при раждането си. Обикновено възрастният екземпляр достига тегло от 119 грама. Средната ѝ дължина е 136 милиметра без опашката, която обикновено е по-дълга от самото тяло. Въпреки своя размер, тя може да прескача до 5 метра във въздуха. Обитава горното поречие на Амазонка, горите на Перу, Колумбия, Боливия и Бразилия.
Мармозетките живеят на групи, които се състоят от около 5-12 члена като женската е доминант. Има документирани случаи на самотни лица, вариращи в природата и от двата пола, но това е по-рядко, тъй като приматите до голяма степен са социални същества. Семейството единици се състои една доминираща жени, които триумфира над групата. А репродуктивно мъжко, на второ място в команда и на поколението от един до четири литра на тези две. По-старите братя и сестри са доминиращи над по-младите братя и сестри с изключение на децата, които не са част от господство йерархия. Не е трудно да се открие кой е доминиращия в групата тъй като той се откроява с поведението си на "господар" или в случая на "господарка" на племето. Доминанта винаги се храни преди останалите членове от групата. Прекарват около 60% от времето си в ядене на дъвка от смола и други ексудати, и около 16% в търсене на насекоми за храна. Хранят се с плодове, фураж, лозови кабели, растителност, паяци, пеперуди, молци, бръмбари и скакалци.
Женските мармозетки раждат до-два пъти годишно, обикновенно близнаци, тризнаци или четиризнаци. Бебета са изключително деликатни и обикновено тежат само между 28 и 35 грама при раждането си. Те се раждат с отворени очи, имат козинка, доста здрава захапка и силна предмишница, която олеснява родитилете при пренасянето от клон на клон. Бебето обикновено се вози в шията на родителя и раменете. Малките достигат полова зрялост на 15-17 месечна възраст.
източник-wikipedia.org