Малкото брадато африканско попче е една от малкото риби, които процъфтяват в област на океана, контролиран от медузи, се казва в ново проучване
През 60-те и 70-те години, прекомерният риболов край югозападното крайбрежие на Намибия почти изтреби сардините, които бяха едни от малкото риби, които успяваха не само да живеят, но и да се разможават, че и да контролират понякога жилещите медузи.
Медузите, благодарение на техните болезнени ужилвания, рядко попадат в менюто на други животни.
"Ние сме склонни да мислим за медузи като задънена улица, защото много малко организми ги ядат", каза изследователят Брейтуейт. Освен сардината, само някои видове корали се хранят с медузи, и то в изключително редки случаи.
И все пак, когато Брейтуейт и колеги направиха различни експерименти с брадатите африкански попчета, те открили, че уж вредните медузи компенсират една трета от диетата на рибата.
Брадатото попче се е адаптирало към токсичната отрова на медузите, пише "Национал географикс".
Брадатите попчета процъфтяват в тази сурова за местообитание среда, защото те имат вградени, все още мистериозни за учените, механизми за справяне.
Така например, попчета-чудо са имунизирани срещу грубото ужилване на медузите. Брадатите попчета прекарват часове без кислород. те с удоволствие похапват от "калните изтривалки" на морското дъно, които се образуват, и които са богати на хранителни вещества и където дълбокия океан стимулира разцвета на естествено индуцирания планктон .
Устойчивостта на попчетата е важен урок за учените, които получават в случая едно необходимо напомняне, че човекът, за разлика от повечето живи организми на тази Земя, е трудно приспособим към непрекъснато променящата се жизнена среда.
Източник: zaribolova.com