Зоолози обръщат внимание на разликата в окраската между по-младите и по-възрастните мъжки жирафи. Познатите кафяви петна с възрастта потъмняват – това заключение е потвърдено от 33-годишно наблюдение на жирафи в Замбия, научаваме от Би Би Си.
Сравнявайки промените в окраската, учените могат да съставят голяма част от биографията на животните. Фред Беркович от Университета Киото в Япония провежда изследването си в сътрудничество с Фил Бери, който наблюдава и документира животните още от 70-те години, откакто работи като охранител в парка.
„Забележително е, че в продължение на три десетилетия той записал тонове неща, които ние сега имаме възможност да превърнем в научни публикации,” отбелязва професор Беркович.
Известно беше, че всички видове жирафи развиват по-тъмна окраска с възрастта, но досега не се знаеха причините и точната възраст, в което настъпват тези промени. "Основният ни принос е, че успяхме да свържем промените с конкретна възраст, нещо като „биомаркер” за годините на жирафа", обяснява зоологът.
Те откриват, че петната започват да променят цвета си, когато жирафът е на седем-осемгодишна възраст, а в следващите две години кафявите петна стават черни като въглен. Учените заключават, че причината е в покачването на нивата на тестостерон през пубертета. Мъжките достигат полова зрелост на около 10 години, което кара Беркович да смята, че първоначалното потъмняване е знак за съзряването на животните. Потъмняването на петната е нещо като публично заявление пред другите жирафи, че даден мъжкар е на път да достигне репродуктивна възраст, предполага ученият.
Жирафът е най-високото животно на планетата – средният ръст при раждането му е 1.8 м, а мъжките екземпляри достигат височина 5.3 м. Латинското название на вида – Giraffa camelopardalis означава „леопардова камила”.
Източник: obekti.bg