5327

9

10-те най-добри майки сред животните

Раздел: Други

Категория: Любопитно

   

     Майчината любов е безусловна, безгранична, безкористна! След представянето на 9-те най-добри татковци е ред и на 10-те най-добри майки сред животните:


     10. Морски слон


     Бъдещата майка морски слон наддава много по време на своята бременност. Но скоро след като роди, тя влиза отново във форма, също както холивудските майки, сваляйки 300 кг. Но за тази цел не се подлага на специални диети или не посещава фитнес треньор. Грижите около малките ѝ връщат предишния външен вид.



     9. Слон


     Майката слоница ражда най-тежките бебета в света - малките тежат около 90 кг. Освен това нейната бременност продължава цели 22 месеца. Майката получава помощ в отглеждането на малките от другите дами в стадото - лели, братовчедки, сестри, баби и др., тъй като слоновете живеят в матриалхално общество.



     8. Коала


     Коалите се хранят с отровните евкалиптови листа. Храносмилателната система на малките обаче не може да се справи с тях. След като бебета прекарват шест месеца в торбата на майка си, започват да се хранят с нейните изпражнения, до като пораснат достатъчно за да могат сами да ядат евкалиптовите листа.



     7. Сулавеска птица-носорог


     Сулавеската птица-носорог е разпространена на индонезийския остров Сулавеси. Женската гнезди в хралупи на големи дървета, чийто вход заедно с мъжкия „зазиждат“ с кал, фекалии и плодове, които мъжкия събира. Ароматът, който се носи от там отбъсква нападенията на хищниците, а бъдещата майка не напуска хралупата докато се излюпят малките.



     6. Алигатор


     Въпреки че е студенокръвно животно, майката алигаторка е една от най-грижовните майки в света на животните. Тя изгражда гнездо в близките храсталаци, като планира пола на своето потомство. Гнезда изградени от листа са по-топли и са предпоставка за излюпването на повече мъжки, а гнезда изградени в заблатени области са по-студени и стават причина за раждане на повече женски. Щом се излюпят малките, мама продължава с грижите за тях – взима ги в устата си и ги води във водата, където има храна. Това продължава цяла година.



     5. Гепард


     Женският гепард ражда от 4 до 6 малки, които нямат инстинкти за оцеляване. В продължение на две години майка им ги обучава как да ловуват и как да се крият от хищниците. Едва след като ги обучила, тя започва да мисли за ново потомство.



     4. Орангутан


     Първите четири месеца след като се роди бебето, физическият контакт между него и майката орангутан не се прекъсва и за миг - то е се държи здраво за майка си постоянно.  Периода на кърмене продължава до петата година на малкото орангутанче.



     3. Вълчи паяк


     Противно на другите паяци, бъдещата майка вълчи паяк не оставя яйцата си в паяжината и не продължава пътя си. Те са прикрепени към нейното тяло. Щом малките се излюпят, се качват на гърба ѝ, докато са в състояние да се грижат за себе си.



     2. Бяла мечка


     След кръстосването мъжкия бял мечок изоставя своята избраница. Бъдещата майка сама трябва да си намира достатъчно храна по време на бременноста, за да наддаде двойно. През есента, когато температурите започнат да падат, тя издълбава дупка в някоя пряспа и влиза там и изпала в състояние подобно на хибернация (телесната ѝ температура не пада, както при животните изпаднали в хибернация), в което е и при самото раждане. Когато се родят малките те са слепи и тежат не повече от килограм. През пролетта когато излизат от дупката с майка си те вече близо 15 кг. Следващите няколко години майката учи своите деца как да се защитават и как да ловуват. И докато мъжкият може да изяде някое малко полярно мече, женската може да го осинови,ако е изоставено.




     1. Октопод


     Женският октопод снася между 50 000 и 200 000 яйца, според вида си, и се грижи за тях през следващите 1 - 2 месеца, докато се излюпят малките, защитавайки ги от хищнищи и снабдявайки ги с кислород. През това време бъдещата майка не се отделя от яйцата и не ходи на лов. Вместо това започва да яде от своите пипала. Щом се излюпят малките, тя напуска бърлогата си, но е твърде слаба. Това е и причината, поради която много майки октоподи умират скоро след излюпването на малките.



 

Ключови думи:

10-те най-добри майки, животни, морски слон, слон, коала, сулавеска птица-носорог, алигатор, гепард, орангутан, вълчи паяк, бяла мечка, октопод

Сподели в:

Кученца и котенца без майки

Най-рядката и най-скъпата порода котки

Кой е най-големият папагал в света?

Добави коментар

Коментар 9 от Петя

17:08ч
24.10.2014г.

в една друга статия пишеше,че котката е най-добрата майка


Коментар 8 от Otaku Gurl

09:25ч
26.06.2013г.

Най- ме учудиха- октопода, паяка, и коалата.Коалата ме учуди, че малкото й яде НЕЙНИТЕ изпражнения!


Коментар 7 от Миглена Савова

18:38ч
12.03.2012г.

Да, и вълчия паяк не е за подценяване!


Коментар 6 от Neicho

18:11ч
12.03.2012г.

е вълчия паяк също се пак тои носи доста броики на гърба си


Коментар 5 от Кр. Жекова

19:30ч
08.03.2012г.

Страхотна статия


Коментар 4 от humming bird

14:38ч
08.03.2012г.

Мен също!


Коментар 3 от Миглена Савова

14:36ч
08.03.2012г.

Благодаря ти!
Най ме впечатлиха бялата мечка и октопода!


Коментар 2 от humming bird

14:05ч
08.03.2012г.

Удивително е, колко силен е майчинският инстинкт.


Коментар 1 от humming bird

13:59ч
08.03.2012г.

Много хубава статия! Адмирации!


КАТЕГОРИИ

Всички
Здраве
Новини
Любопитно
Полезно
Други

Домашен любимец на седмицата

Мартина(Марти)

  Подаръци: 203

  Лакомства: 4257

  Гласове: 124

Избор на редактора

КАЙРА

  Подаръци: 5

  Лакомства: 93

  Гласове: 45

Последно добавени домашни любимци

Виж всички домашни любимци

Най-ново от блога

Към блога ...

Последно от Въпроси и отговори

Към въпроси и отговори ...