Американски учени изготвиха първата почти пълна генетична карта на котката, която ще хвърли светлина върху произхода на много заболявания, общи за котките и човека, предадоха световните информационни агенции, като се позоваваха на публикация в сп. "Геноум рисърч".
Котката, 95% от чиито гени бяха дешифрирани, е чистокръвната абисинка Синамън (Канела), която живее в Университета на Мисури в гр. Колумбия. Тя е потомка на лабораторни котки, отгледани да развиват дегенеративното очно заболяване ретинитис пигментоза, което причинява слепота у хората.
Досега ДНК е била разгадана освен у човека, у кучетата, шимпанзетата, плъховете, мишките и кравите.
Котките боледуват от повече от 200 заболявания, които приличат на заболяванията у човека. Като се знаят функциите на котешките гени, по-лесно ще се търсят ваксини и лечения за заболяванията. Съществува котешка версия на СПИН, диабет, левкемия, ретинитис пигментоза, спина бифида и др.
Декодирането на генома на котката е извършено от екипа на Стивън О'Брайън и Джоан Понтиъс от Националния институт за борба с рака (САЩ). В изследването са идентифицирани 20 285 гена на котката, което е около 95% от всички гени. При човека са идентифицирани 20 000 - 25 000 гени.
Източник: actualno.com