Китоподобните бозайници са интересни животни. Предшествениците им се преселили от сушата във водата преди около 70 млн. г. и в процеса на еволюцията много добре се приспособили към новите условия. Тялото им придобило форма на риба, изчезнала космената покривка, редуцирали се ушните раковини и задните крайници, а предните крайници се превърнали в гръдни плавници. Ето и един много симпатичен представител от семейството на китовете.
Белуха или бял кит (Delphinapterus leucas) е арктичен и субарктичен бозайник от величественото семейството на китовете.
Обитава арктическите и субарктическите води покрай бреговете на Аляска, Канада, Гренландия и Русия.
Той е изцяло бял или бледо сив и има много характерна глава. На нея има голяма изпъкнала част, която е напълно различна от тази на останалите зъбати китове. Белухата може да променя формата на главата си като вдишва въздух и го прекарва около синусите си. За разлика от много делфини и китове, прешлените в областта на шията при белухата не са свързани заедно, което позволява на животното да обръща главата си настрани. Те имат лицеви мускули, които им позволяват дори да се усмихват.
Дължината на тези бозайници варира от 2,5 до над 6,5 метра при мъжките и около 3,5-4 метра при женските. Мъжките тежат между 1000 и 1500-1600 кг, а женските – между 700 и 1200 кг.
Белухата често е наричана морско канарче, поради звуците, които издава.
Те са извънредно интелигентни и са били сред първите китове, които са контактували с хора.
Специалисти твърдят, че белухите са подвластни на дресировка: те могат да търсят изгубени предмети от водолазите, освен това
ги използват за доставка на оборудване, с което да се правят подводни снимки.26-годишната студентка Ян Юн за първи път участвала в подобно съревнование.
През 2009 на водно състезание
в Китай една белуха се превръща в герой.
Състезателите трябвало да се гмурнат до дъното на 6-метров арктически басейн – част от огромния аквариум Polar Land, и да останат там възможно най-дълго. В басейна с тях плували няколко кита от вида белуха. Момичето стигнало докъм 4-ия метър и се вледенило. Започнало да гълта вода и да се дави. По-късно Ян разказва, че мислела, че умира, когато усетила, че нещо я повдига към повърхността.
Тайнственият спасител се оказала белугата Мила.
Този симпатичен кит е включен в IUCN (Международен съюз за опазване на природата). Популацията около Аляска е обявена за „критично застрашена“.
инфо:http://ecomedia.bg/wild/fauna/article/7174
rss-bg.info
dnes.bg