Всеизвестен факт е, че с настъпването на пролетта животните, които са спали през зимата се пробуждат и са готови за нов живот. Те тръгват на лов наслаждавайки си на първите лъчи.
, също излиза от своята дупка и тръгва на разхода да си търси препитание.
Aко си в участък, където може да се очаква среща със змия, ходи по изчистени и павирани пътища, така че да виждаш къде стъпваш. Използвай факел или фенер вечер. Носи затворени обувки, най-добре ботуши, дълги панталони и ръкавици до лактите, ако ходиш в планината или пресичаш тревисти райони.
Какво трябва да правим ако срещнем змия?
Първото и най-важното - без паника! То е и най-трудното. Но ако знаеш психологията на змиите: няма страшно! Трябва да запазиш спокойствие и да не се движиш. Така ще ѝ дадеш шанс да избяга. Ако я видиш да се препича на някой камък, трябва бавно, без резки движения да продължиш нататък. Змията нищо няма да ти направи. Просто не трябва да я закачаш. Не забравяй, че я е страх от теб повече, отколкото теб от нея.
Какво трябва да правим ако ни ухапе змия?
1. Симптоми При здрави хора, ухапването на змиите в България предизвиква предимно тъканна реакция - болка на мястото на ухапването, бързо прогресиращ оток и инфекция на ухапаното място след известно време. Допълнителни симптоми са промяна на цвета на кожата на по-голяма площ около мястото на ухапването рядко, при алергични хора е възможно да има и обща реакция след ухапването (повръщане, гадене, до краткотраен припадък).
2. Първа помощ Раната се измива със студена вода и сапун за дезинфекция. Никога не се бинтова около става, пръст, шията, главата или торса. Превръзката не трябва да е много стегната, тъй като нейната роля е да забави разпространението на отровата, но не и да спре дълбоката циркулация на кръвта в крайника. Правилно направената превръзка позволява под нея да се промушат два пръста. Обезопасен по този начин, крайникът може да остане не повече от 2 часа. Добре е да се пият горещи течности. Пострадалия трябва да се транспортира до лечебно заведение легнал при леко обездвижване на засегнатия крайник.
3. Лечение в болницаОбикновено, при правилна първа помощ, в болничното заведение се прилага антибиотикотерапия, ТАП, венозни вливания и по изключение - серум.
4. След ухапване от змия се минава на специална диета - без месо и алкохол, като лечението задължително се провежда в болницата.
5. Какво не трябва да се прави - не се поставя турникет и не се пристяга тъканта над мястото на ухапването - би предизвикало тъканна реакция с оток. Не се разрязва тъканта с режещи инструменти и не се изсмуква раната и не се поставя противозмийски серум, освен при специални случаи и само в болнично заведение
Каква змия те е ухапала? Можеш да разбереш по белезите, които е оставила змията. При ухапване от пепелянка остават две дупчици. При ухапване от смок се образуват две успоредни полу-дъги от малки и разположени на гъсто дупчици.
Ако открием змия в дома си?
Най-добре се обади на Регионалната инспекция по околна среда и водите и ги сръчкай. те са тези, които трябва да се погрижат. Имай едно наум, че повечето влечуги са защитени по Закона за биологичното разнообразие и убиването им се наказва с парична глоба. Размерът и за физически лица е до 5 000 лева, а за юридически и еднолични търговци до 10 000 лева.
Инфо:
www.jenite.netwww.nauka.bgwww.novinar.bg