Екип за бързо реагиране на международната организация за защита наживотните „Четири лапи“ е в иракския град Мосул. Той ще помогне на последните две оцелели животни от местния зоопарк – мечка и лъв.
През последните три месеца зоопаркът се оказа на фронтовата линия на военните действия между Ислямска държава и армията на Ирак. Почти целият зоопарк е разрушен, а повечето му обитатели са загинали.
Екипът на д-р Амир Кхалил е успял да влезе в Мосул призори във вторник. И двете животни в празния зоопарк са в изключително тежко състояние заради глад, стрес и липса на грижи. Организирана е полева лечебница за оказване на първа помощ за животните и им е осигурена храна. Клетките са почистени от отломките и обезопасени.
„Четири лапи“ е единствената организация за защита на животните, която получава достъп до град Мосул, в покрайнините на който все още се водят престрелки.
Преди началото на конфликта в зоопарка в Мосул е имало около 40 животни. По време на бомбардировка много от тях намират смъртта си, а други успяват да избягат от разрушените клетки. Доброволци са се грижили за животните и са делили са от своята храна с животните в зоопарка. Много от преживелите бомбардировките животни не оцеляват дълго и стават плячка на изгладнели хищници или умират от глад.

Не за първи път „Четири лапи“ помага на животни в зоопаркове в зони на военни конфликти. В периода 2014 – 2016 организацията организира помощ и евакуация на животни от няколко зоопарка в Ивицата Газа.
Представители на международната организация „Четири лапи” заминаха за иракския град Мосул, където се опитаха да изведат и последните две оцелели животни от зоопарка.
На последния контролно пропускателен пункт обаче бяха спрени от иракските военни, въпреки редовните документи и разрешенията.

Репортерът на bTV Марина Евгениева и операторът Иван Филчев са единственият български екип на място по време на акцията.
Щаб квартирата на иракската армия се намира в Източен Мосул, а боеве се водят само на 2-3 км.

Именно там екипът на „Четири лапи” идва да търси съдействие от военните и докато чака, подготвя операцията. Д-р Овидио Рошу подготвя упойките за животните предварително. „Искаме да сме възможно най-бързи от времето на зареждане на упойката до поставянето й”, разказва той.
На място нещата изглеждат спокойни и операцията продължава за рекордно бързо време – само час, но тогава се появяват проблемите.
Собственикът, който първоначално е казал, че ще даде животните се отмята. Въпреки това с разрешението на армията лъвът Симба и мечката Лулу са натоварени на камиона.
Кордонът беше спрян на последния иракски пункт. Въпреки дългите преговори и всички разрешителни, животните бяха върнати в Мосул, а акцията по спасяването им продължава.